phone-call

Ми з вами зв'яжемось

Залиште ваш номер телефону і ми обов'язково вам перетелефонуємо!

ВС/КГС: Дія договору суборенди у БУДЬ-ЯКОМУ випадку припиняється одночасно з припиненням договору оренди (ВС/КГС № 910/17082/17 від 16.03.2018)

черв. 14 2018

Фабула судового акту: Між двома суб’єктами господарювання було укладено договір суборенди приміщення.

У зв’язку із невиконанням суборендарем своїх зобов’язань в частині сплати орендної плати суборендодавець звернувся до суду із позовом про стягнення заборгованості із орендної плати не зважаючи на те, що договір між ним як орендарем та орендодавцем до того був визнаний у судовому порядку недійсним.

Також слід зауважити, що за матеріалами справи орендодавець звернувся до колишнього суборендаря з пропозицією про укладання договору найму нежитлових приміщень з моменту визнання договору недійсним, посилаючись на відсутність правової підстави у суборендодавця для здачі в суборенду приміщень у зв'язку з визнанням Договору оренди недійсним.

У подальшому між орендодавцем та суборендарем укладено договір найму нежитлових приміщень.

Обґрунтовуючи свою позицію суборендодавець послався на те, що відносини за договором суборенди можуть бути припинені лише після повернення йому суборендарем об'єкта оренди за актом приймання-передачі.

При цьому у позові міститься посилання на те, що судом при вирішенні питання про визнання договору оренди недійсним не вирішено питання про зобов'язання його повернути орендарю орендоване майно у чітко встановлені строки.

Судами першої та апеляційної інстанції у позові відмовлено на підставі того, що через визнання недійсним укладеного договору оренди приміщення, переданого в суборенду за договором суборенди, зобов'язання сторін за наведеними договорами припинились.

Вказані рішення було оскаржено позивачем у касаційному порядку.

Касаційний цивільний суд переглядаючи вказані судові рішення у своєму рішення послався на наступне.

Згідно норм ст. 761 ЦК України право передання майна у найм має власник речі або особа, якій належать майнові права.

В свою чергу відповідно до ст. 774 ЦК України передання наймачем речі у користування іншій особі (піднайм) можливе лише за згодою наймодавця, якщо інше не встановлено договором або законом.  Строк договору піднайму не може перевищувати строку договору найму. До договору піднайму застосовуються положення про договір найму.

Отже, з наведеного вбачається, що договір суборенди (піднайму) є похідним від договору оренди (найму) і може зберігати свою чинність виключно протягом строку дії договору оренди (найму). У разі втрати чинності договором оренди припиняються права наймача на орендоване майно, зокрема право передання його в суборенду.

 

При цьому у разі визнання договору недійсним у судовому порядку не має значення чи повернуто орендоване майно майнодавцю, чи оформлене таке повернення актом, а також те, чи продовжував наймач корисутватись орендованим майно.

Джерело : protokol.com.ua