phone-call

Ми з вами зв'яжемось

Залиште ваш номер телефону і ми обов'язково вам перетелефонуємо!

ВС/КАС: Тимчасове затримання транспортних засобів шляхом блокування або доставки його для зберігання на спеціальний майданчик чи стоянку здійснюється лише у випадках, визначених законом - ст. 265-2 КУпАП (ВС/КАС, справа № 810/5579/13-а, 14.03.18)

черв. 22 2018

Фабула судового акта: Розглянувши цю справу, Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду залишив без задоволення касаційну скаргу обласного управління МВС  та погодився з судовими рішення попередніх інстанцій, якими  було визнано протиправними дії інспектора дорожньо-патрульної служби щодо складання протоколу огляду та затримання транспортного засобу та визнано нечинним вказаний протокол, стягнуто з ГУ ДАІ на користь позивача, зокрема, 1500 грн на відшкодування моральної шкоди, а з комунального підприємства, - 610, 00 грн витрат за евакуацію транспортного засобу та 1500  грн на відшкодування моральної шкоди.

 

Як встановлено судами 18.11.2008 позивачем було здійснено зупинку та паркування свого автомобіля в зоні дії дорожнього знаку 3.34 «Зупинка заборонена». Вказаний автомобіль бригадою комунального підприємства був переміщений на штрафмайданчик, автомобіль було повернуто позивачу після    сплати послуг за евакуацію. Підставою для переміщення автомобіля позивача на спеціальний штраф майданчик був складений інспектором дорожньо-патрульної служби протокол огляду та затримання транспортного засобу, в якому було зазначено, що позивач порушив правила стоянки чи зупинки, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 122 КУпАП.

Верховний Суд зазначив, що ст. 265-2 КУпАП (в редакції, яка набрала чинності 17.11.2008, тобто за один день до вчинення правовопрушення), визначено, що у разі наявності підстав вважати, що водієм вчинено порушення, передбачені ч.ч. 1-3, 5, 6 ст. 121, ст.ст. 121-1, 126, ч.ч. 1 -4 ст. 130, ст.ст. 132-1,    206-1    цього Кодексу, працівник Державної автомобільної інспекції тимчасово затримує транспортний засіб шляхом блокування або доставляє його для зберігання на спеціальний майданчик чи стоянку (якщо розміщення затриманого транспортного засобу суттєво перешкоджає дорожньому руху), в тому числі за допомогою спеціального автомобіля - евакуатора. Про тимчасове затримання робиться відповідний запис у протоколі про адміністративне правопорушення.

Тобто, тимчасове затримання транспортного засобу уповноваженою особою Державтоінспекції проводиться у випадках, передбачених ст. 265-2 КУпАП. У разі наявності підстав вважати, що водієм вчинено правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 122 КУпАП, тимчасове затримання транспортного засобу не здійснюється.

Тому, посадова особа ДАІ, складаючи протокол огляду та переміщення транспортного засобу, діяла не на підставі та не у спосіб, що передбачений чинним на час виникнення спірних правовідносин законодавством.

Принагідно зазначити, що порядок тимчасового затримання та зберігання транспортних засобів на спеціальних майданчиках і стоянках затверджений постановою Кабінету Міністрів України  від 17 грудня 2008 р. № 1102 з наступними змінами та доповненнями.

Джерело: protokol.com.ua